17:44  MERSIN, ÖLÜMLÜ-YARALANMALı TRAFIK KAZALARıNDA 7’NCI SıRADA  17:42  ERDEMLI’DE UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 2 ŞÜPHELI GÖZALTıNA ALıNDı  17:40  PLAJLARDA SOSYAL MESAFELI DENIZ KEYFI BAŞLADı  17:39  MEZITLI’DE YATıRıMLAR MAHALLE MUHTARLARıYLA BIRLIKTE PLANLANDı  17:37  TOROSLAR’DA ASFALT SEFERBERLIĞI  17:35  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN TEMIZLIK PERSONELLERINE ÖZEL TEŞEKKÜR  12:42  BAŞKAN TARHAN’DAN KORONALı GÜNLERDE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ZIYARETI  12:38  KORONALı GÜNLERLE DANS EDEREK VEDALAŞTıLAR   12:30  BÜYÜKŞEHIR’DEN ÖZEL BIREYLER VE AILELERINE “GÖRÜNTÜLÜ DESTEK HATTı” HIZMETI  12:27  SITELER MAHALLESININ 11 SOKAĞı BAŞTAN SONA YENILENDI  12:25  DAHA FAZLA ERIK, KAYıSı VE ZEYTIN ÜRETIMI İÇIN BÜYÜKŞEHIR’DEN DESTEK  12:23  MERSIN’IN SAHILLERI BÜYÜKŞEHIR’LE GÜZELLEŞIYOR  12:21  BÜYÜKŞEHIR’DEN KARGıPıNARı VE ALATA ARASıNDA 8 KILOMETRE BISIKLET YOLU  15:30  MERSIN’DE BAYRAMıN İKINCI GÜNÜNDE SOKAKLAR BOŞ KALDı  15:27  TOROSLAR BELEDŞYESI BAYRAM EĞLENCESINI VATANDAŞıN AYAĞıNA GÖTÜRDÜ  15:24  BAŞKAN YıLMAZ BAYRAM BULUŞMASıNı TELEKONFERANS İLE YAPTı  15:20  MERSIN’DE BIR İLK ONLINE KARIYER GÜNÜ ETKINLIĞI  15:17  BÜYÜKŞEHIR’DEN SILIFKE’YE HIZMET AĞı  15:14  MEZITLI’DE GERI DÖNÜŞÜM SORUN OLMAK YERINE AVANTAJA DÖNÜŞÜYOR   18:18  TUNCAY OKUR’DAN RAMAZAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı 
Atatürk’ün Mersin Sevdası
   

Mustafa Esmer Cengiz, Atatürk’ün Mersin’e gelişini yazdı.

 
   

1918’di Mersin’e ilk gelişi; çok sevmişti..

Kurtuluşun tilini ateşleyip gitmişti.

Sonra bir daha, bir daha geldi. Tam on kez.

Kimileyin birkaç gün, kimileyin günlerce kaldı.

Toroslar’ın yörüklerini tanıdı. Onların çadırı tüttükçe bu vatana düşman giremezdi; tutunamazdı. Yörüklerden hain çıkmazdı çünkü. Çıksa çıksa sanatçı çıkardı, sporcu çıkardı, edebiyatçı, Hukukçu çıkardı. Buna inanmıştı. Mersin’in havası iyi geliyordu kendisine. Kendisini bekleyen işler olmasa uzun uzun kalmak ,doya doya konuşmak, dertleşmek istiyordu Mersinlilerle. Konuşmalarından anlıyoruz bunu.

Hatta annesini Mersin’e getirip yerleştirmeyi bile istemişti; ama nasip olmamıştı işte. Taşucu’nu Selanik’e benzettiği söyleniyordu. Silifke’de çiftlik almak istemesi de bundandır belki.

Mersinlilerin Mersine sahip çıkması şarttı ona göre;bunu hem 1923’te hem de 38’de ısrarla belirtmişti. Mersin gelişmeliydi. Toroslar’a doğru genişlemeli ve en büyük liman kenti, tarım kenti olmalıydı. Konumu buna uygundu. Kıymeti bilinmeliydi.

Bir bakıyorsunuz sivili bir bakıyorsunuz Mareşal giysileriyle Mersin'de Atatürk. Yanında eşi Latife, yaverleri, bakanlar, milletvekilleri. Gardan garnizona; garnizondan hükümet konağına, oradan gençlik derneklerine.

En şık giysiler içinde, elinde bastonu yürüyor caddelerde.

Bu bina kimin diye soruyor yanındakilere; Yaho’nun diyorlar .Peki bu? O da Agoplar’ın, Kirkorlar’ın, Samueller’in…

Kaşları çatılıyor hemen, hüzünleniyor; niçin Ahmetlerin ,Mehmetlerin değil!

Gazi Salih Çavuş’tan alıyor yanıtını. Bizler , o zamanlar Yemen’deydik, Sina’daydık, Trablusgarp’taydık çünkü, Sarıkamış’taydık. Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kocatepe’de savaşta. Vatan için vuruşuyorduk. Hayatı boyunca karşılığını bulamadığı cevaplardan birisidir bu; kendi ifadesi.

Kuzeye doğru beş geniş cadde, demiştim diyor belediye başkanına; niye başlamadınız!

Soru değil bu, sorgulama.

Bunu böyle yapmalı; şunu şöyle…  Mersin-Silifke bağı da acil gözden geçirilmeli. Birebir ilgili.

Bakıyor ki derme çatma eşyalarla donatılmış bir dernek; tahta sandalyede oturuyor; tahta masanın üzerine çıkıp konuşuyor. İçine sinmiyor; böyle olmaz, diyor; kendi bütçesinden bin lira veriyor gençlere .O zamanlar büyük para.

Onlar da kütüphane kuruyor bu bağışla; Mustafa Kemalin genci olmak böyle bir şey.

Hiçbir şehre bu kadar çok gidip gelmemiştir Atatürk, adıyla anmamıştır hiçbir şehri. Mersin hariç. Mersinliler bunu bilir; dünya alem bilir.

Onun içindir ki gürül gürül karşılanır, gürül gürül uğurlanır Mersin Garında.

Onun içindir ki ‘Atatürk Bayramı’nın kutlandığı tek yerdir Mersin.

Onun içindir ki Atatürkçü liderler yönetir Mersini.

Şimdi diyorum ayağa kalksa Anıttepede; atlasa trene. Gidip karşılasak Yenice’de, Mersin’e gelse.

Şöyle bir baksa şehre. Ne mi der? Ne der acaba!

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA