17:44  MERSIN, ÖLÜMLÜ-YARALANMALı TRAFIK KAZALARıNDA 7’NCI SıRADA  17:42  ERDEMLI’DE UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 2 ŞÜPHELI GÖZALTıNA ALıNDı  17:40  PLAJLARDA SOSYAL MESAFELI DENIZ KEYFI BAŞLADı  17:39  MEZITLI’DE YATıRıMLAR MAHALLE MUHTARLARıYLA BIRLIKTE PLANLANDı  17:37  TOROSLAR’DA ASFALT SEFERBERLIĞI  17:35  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN TEMIZLIK PERSONELLERINE ÖZEL TEŞEKKÜR  12:42  BAŞKAN TARHAN’DAN KORONALı GÜNLERDE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ZIYARETI  12:38  KORONALı GÜNLERLE DANS EDEREK VEDALAŞTıLAR   12:30  BÜYÜKŞEHIR’DEN ÖZEL BIREYLER VE AILELERINE “GÖRÜNTÜLÜ DESTEK HATTı” HIZMETI  12:27  SITELER MAHALLESININ 11 SOKAĞı BAŞTAN SONA YENILENDI  12:25  DAHA FAZLA ERIK, KAYıSı VE ZEYTIN ÜRETIMI İÇIN BÜYÜKŞEHIR’DEN DESTEK  12:23  MERSIN’IN SAHILLERI BÜYÜKŞEHIR’LE GÜZELLEŞIYOR  12:21  BÜYÜKŞEHIR’DEN KARGıPıNARı VE ALATA ARASıNDA 8 KILOMETRE BISIKLET YOLU  15:30  MERSIN’DE BAYRAMıN İKINCI GÜNÜNDE SOKAKLAR BOŞ KALDı  15:27  TOROSLAR BELEDŞYESI BAYRAM EĞLENCESINI VATANDAŞıN AYAĞıNA GÖTÜRDÜ  15:24  BAŞKAN YıLMAZ BAYRAM BULUŞMASıNı TELEKONFERANS İLE YAPTı  15:20  MERSIN’DE BIR İLK ONLINE KARIYER GÜNÜ ETKINLIĞI  15:17  BÜYÜKŞEHIR’DEN SILIFKE’YE HIZMET AĞı  15:14  MEZITLI’DE GERI DÖNÜŞÜM SORUN OLMAK YERINE AVANTAJA DÖNÜŞÜYOR   18:18  TUNCAY OKUR’DAN RAMAZAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı 
"Cinsel İstismar Suçlarına İndirim Uygulanamaz"
   

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, infaz paketinde çocuğa yönelik cinsel suçlar, şiddet ve uyuşturucu suçlarının indirim kapsamına alınmasına tepki gösterdi.

 
   

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıllardır çocuk istismarını önleme alanında mücadele veren biz çocuk savunucuları, birkaç gündür infaz yasasında yapılmak istenen değişiklikleri endişe ile izliyoruz.  Söz konusu değişikliklerde; 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanununun 107/2. Maddesinde süreli hapis cezalarından mahkum edilenlerin infaz kurumunda geçirdikleri sürelere ilişkin koşullu salıverme süresi 2/3 ten 1/2 ‘ye, yine 108. Maddede mükerrirlere ve bazı faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbirlerinde süreli hapis cezasında bu süre 3/4’ten 2/3’e çekilmiştir. Geçici 6. Madde ile 105/A maddesinde düzenlenen denetimli serbestlik süresinin “üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188)” suçları ayrımı kaldırılarak üç yıla çıkarılması teklifte yer almıştır.

“CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre; 2014’ten 2016’ya kadar cinsel istismar mağduru olan çocukların oranı yüzde 33 artmıştır. 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı ise, 2016’da yüzde 58,8’e çıkarak ciddi bir artış göstermiştir.  Özellikle çocuğa yönelik şiddetin ve cinsel istismarın giderek arttığı bu dönemde söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmesi halinde çocukları istismar eden ve çocukları şiddete maruz bırakan birçok fail toplum içine karışacak ve bu durum zaten mağdur olan çocukları bir kez daha mağdur edecektir.

“ÇOCUKLAR TOPLUMUN VİCDANIDIR”

Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesi halinde çocukların her türlü suistimal, sömürü ve istismardan korunması için taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülükler açıkça ihlal edilmiş olacaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın korunması açısından çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçu işlemiş olan hükümlülerin, kapsam dışında tutulması uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’nın 41. Maddesi gereği de bir zorunluluktur. Mağdur ve risk altındaki çocukların daha çok korunması gerektiği bu dönemde, böyle bir düzenleme adeta faillerin ödüllendirilmesi anlamına gelecektir. Yıllardır bu anlamda verilen mücadeleler de hiçe sayılmış olacaktır. Çocuklar toplumun vicdanıdır.

“DERHAL KAPSAM DIŞINA ÇIKARTILMALI”

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak, çocuğa yönelik şiddet uygulayanların ve çocuğu cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Tüm yetkilileri vicdana davet ediyor, düşünülen değişikliklerde cinsel istismar ve çocuğa yönelik şiddet suçlarını işleyen faillerin derhal kapsam dışına çıkartılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

 

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA