19:20  ERDEMLI BELEDIYESI BAKıM ÇALıŞMALARıNı SÜRDÜRÜYOR  19:19  GÜLIZAR BIÇER KARACA: “BAROLAR ADALET MÜCADELESIDIR”  19:17  MERSIN’DE PARK VE BAHÇELER EKIPLERI, METRUK VE MEZBELE GÖRÜNÜMDEKI BOŞ ARAZILERI TEMIZLIYOR  19:15  MAĞAZADA UNUTULAN ALTıN DOLU ÇANTAYı ÇALDı  19:13  MERSINLI GAZETECI ENDER ERDEMIL HAYATıNı KAYBETTI  19:12  BÜYÜKŞEHIR BAŞKAN VEKILI GÜLCAN KıŞ, İLBANK GENEL KURULU’NA KATıLDı  19:09  CHP’LI ANTMEN "BIZ BIZE YETERIZ TÜRKIYEM" KAMPANYASıNDA TOPLANAN PARALARı SORDU  19:07  YAŞLı ADAMDAN 35 GÜNDÜR HABER ALıNAMıYOR  19:06  BAŞKAN YıLMAZ, YENI ENCÜMEN ÜYELERIYLE İLK TOPLANTıSıNı YAPTı  19:03  MERSIN’DE SCOOTERLı ZABıTALAR DEVRIYEDE  19:02  ÖLMEK İSTEYEN KADıNı IRMAĞA ATLAYıP KURTARDı  19:01  ZABıTADAN SAHILDE ÇEKIRDEK DENETIMI  18:59  LISE LABORATUVARıNDAKI PATLAMADA HAYATıNı KAYBEDEN ÖĞRETMEN TOPRAĞA VERILDI  18:56  MERSIN’DE "MERDIVEN ALTı" PEYNIR ÜRETIMI YAPıLAN DEPOYA BASKıN  12:11  CHP LIDERINDEN ESEN’IN AILESINE GEÇMIŞ OLSUN TELEFONU  10:44  MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI TEMMUZ AYı MECLIS TOPLANTıSı BIRINCI BIRLEŞIMI: TAMAMLANDı   10:42  CKD MERSIN ŞUBE BAŞKAN VE KURULU İSTIFA ETTI  17:15  GÜLNAR’DA "KONTROLLÜ" BELEDIYE MECLIS TOPLANTıSı  17:12  MERSIN’DE ASKER UĞURLAMA EĞLENCE VE KONVOYLARıNA KESINLIKLE İZIN VERILMEYECEK  17:10  TOROSLAR’DA 4 AYDA 6 BIN TON SıCAK ASFALT DÖKÜLDÜ 
Büyükşehir’in Uzman Söyleşileri’nde Yeni Normalleşme Süreci Üzerinde Duruldu
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın “Uzman Söyleşileri” kapsamında bu kez Çocuk Psikoloğu Müge Beğenilmiş, pandemi sürecinin çocuklar üzerine etkilerini anlattı.

 
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesaplarında gerçekleştirilen canlı yayın programları devam ediyor. Büyükşehir’in “Uzman Söyleşileri” kapsamında bu kez Çocuk Psikoloğu Müge Beğenilmiş, pandemi sürecinin çocuklar üzerine etkilerini anlattı.

Pandemi sürecinin çocuklar, aileleri ve özellikle özel gereksinimli çocuklarda nasıl etkileri olduğuna değinen Beğenilmiş, çocuklara normalleşme sürecinin adım adım anlatılması gerektiğini söyledi. Beğenilmiş, “Nasıl bize adım adım bilgi veriliyor, biz de çocuğumuza fazla bilgi vermeyeceğiz. Gerçekten emin olduğumuz bilgiyi çocuğumuza adım adım sunacağız” dedi.

SİM VE OYUNCAK BEZ BEBEK ÜZERİNDEN MİKROP SOMUTLAŞTIRILDI

Beğenilmiş, Mersin Büyükşehir Belediyesi Uzman Psikoloğu Yücel Şavklı ile söyleşi havasında bir yayın gerçekleştirdi. Beğenilmiş, Koronavirüs sürecindeki kısıtlamaların ülke genelinde yavaş yavaş sona ermesi ve yumuşatılması ile birlikte yeni normalleşme sürecinde ailelerin çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini anlatarak, küçük yaştaki ve özel gereksinimli çocuklara virüsün nasıl anlatılabileceği hakkında bir takım örnekler verdi.

Bu dönemi hikayeler, somut örnekler ile anlatmanın faydalı olabileceğinden söz eden Beğenilmiş, özel gereksinimli ve özellikle küçük yaştaki çocuklar için Koronavirüs mikrobunun somutlaştırılarak anlatılması gerektiği hakkında uygulamalı örnekler verirken,  oyuncak bir bez bebek üzerinde sim ile mikrobun nasıl bulaşabileceğini gösterdi. Beğenilmiş, somutlaştırma konusunda verdiği sim örneğiyle ilgili olarak, “Çocuğumuza şunu anlatıyoruz; bizim elimizde bir güç var, biz bu mikroplardan kurtulabiliriz. Çocuğa hem bulaşıcı olduğunu gösterdik, hem de eline döktüğünde mikrobu somutlaştırdık ve ondan kurtulabilmenin bir yolu olduğunu gösterdik. Yani onun gücünü gösterdik. Bu tip örneklerle çocukların seviyesine inerek, hem özel gereksinimli çocuklarda hem de okul öncesi dönemde bunu kullanabiliriz” dedi.

Yavaş yavaş başlayan normalleşme sürecinde ailelerin neler yapabilecekleri üzerinde de duran Beğenilmiş, çocuklara ellerini 20 saniye yıkamaları gerektiği konusunun daha somut bir şekilde anlatılabileceğini aktardı. Beğenilmiş, örneğin çocuğun bir yandan elini yıkarken, diğer yandan da ‘Mini Mini Bir Kuş’ şarkısını söyleyebileceğini aktardı.

Bu süreçte çocuklara umut aşılamanın da önemi üzerinde duran Beğenilmiş, sanatsal etkinliklerin çocukların bilişsel, ruhsal gelişimlerine katkıları olduğundan söz ederek, çocukların bu süreci hayallerini, neler yapmak istediklerini resimleyerek atlatabileceklerini söyledi.

SOMUT ÖRNEKLER İLE ÇOCUĞA VİRÜSÜN BULAŞICILIĞI ANLATILABİLİR

Küçük yaştaki çocukların Koronavirüs’ü anlamlandırabilmeleri hakkında da bilgiler paylaşan Beğenilmiş, “Bunları anlamlandırmakta çok zorlanıyorlar. O yüzden biz bunu somutlaştırmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Şu an gözle göremediğimiz, koklayamadığımız bir virüsle savaşıyoruz. Bir anda bir şey oldu ve herkes evine kapandı. Dolayısıyla, bu çocuklarda ciddi bir karmaşa yarattı. Bir kısım veli bunu çocuklarına aktarırken bir kısmı daha korumacı davrandı. Bazen özel gereksinimli çocuğu olan ailelerimiz, bunu anlamayacağını düşünüp çocuğumuza aktarmadı. Ama biz her zaman şunu söylüyoruz. Çocuğumuz kaç yaşında olursa olsun bir şeylerin farkında. Ama yeter ki bunu somutlaştırabilelim. Bunu somutlaştırarak anlattığınızda fark ediyor, anlamlandırıyor, o zaman o da rahatlıyor” ifadelerine yer verdi.

“NORMALLEŞME SÜRECİNDE ACELE EDİLMEMELİ”

Ülkemizde yavaş yavaş girilmeye başlanan normalleşme süreciyle ilgili aileleri ve çocukları bilgilendiren Beğenilmiş, şunları söyledi:

“Evet, normalleşmeye doğru gidiyoruz ama bu süreç içerisinde o kadar çok bilgi kirliliği var ki, doğru bilgiye ulaşmamız ebeveynler olarak oldukça önemli. Nasıl bize adım adım bilgi veriliyor, biz de çocuğumuza fazla bilgi vermeyeceğiz. Gerçekten emin olduğumuz bilgiyi adım adım çocuğumuza sunacağız. Bildiğimiz şey ne ise o kadarını aktaralım. O yüzden burada önemli olan velinin adım adım, acele etmeden gitmesi. Çünkü bazen çocuğumuzu korumak adına aşırı kaygımızı yansıtabiliyoruz ama biraz bekleyelim. Biz de sabırlı olalım. Bence çok güzel bir süreç geçiriyoruz. Herkes gerçekten elinden geldiğince bu süreci doğru bir şekilde geçirdi. Bu süreç sonrasında belki okula başlamakla ilgili sıkıntılar yaşayabiliriz. Özellikle daha küçük çocuklarda anneden, ebeveynden, bakım verenden ayrılma konusunda zorlanmalar yaşayabiliriz. Çünkü hiç alışkın olmadığımız şekilde, annemiz, babamız evdeler ya da dediğim gibi bir kısmı uzakta olabilir. Ama alıştığımız bir düzenin dışına çıkmıştık.”

Süreç sona erdikten sonra çocukların bu süreçte görmedikleri aile bireyleri ile bir araya gelmelerinin, sarılıp, öpmelerinin onları kaygılandırabileceğinden de bahseden Beğenilmiş, “Sosyal mesafe diyoruz ya çocuklarımıza. Belki orada da en sevdiklerimiz var. Babaannemiz, anneannemiz, dedemiz. Biz bunların yanına gidemedik. Dolayısıyla şimdi gittiğimizde onların çocuklarımızı sarıp öpmeleri bile çocuklarımızı kaygılandırabilir ya da dışarıya çıktıklarında hastalanabilecekmiş gibi hissedebilirler. O yüzden bu geçiş döneminde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunlara hazırlıklı olun ve bu süreçte çocuklarınızı hoşgörün” ifadelerini kullandı.

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 









 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA